Razgledanje i aktivnosti

Omiš

U Omišu se tijekom ljeta jedina cesta koja vodi prema jugu, Jadranska magistrala, pretvara u pravi prometni čep. Brojne turiste privlače prekrasne pješčane i šljunčane plaže, a smještaj nalaze uglavnom u privatnim kućama i kampovima. Grad Omiš smješten je na ušću rijeke Cetine i od samih je početaka razvoja predstavljao stratešku točku od velike važnosti. Brojni su povijesni zapisi o bitkama između „omiških gusara“ i osvajača Turaka, Mlečana i Francuza. Dvije su tvrđave još uvijek ostale iznad grada, Mirabela (na visini od 245 metara) iz 13. stoljeća i tvrđava Starigrad (Fortica).

Jedrenje na dasci u Ruskamenu

Posebni mikroklimatski uvjeti čine lokalitet Ruskamen gotovo idealnim mjestom za "lovce na vjetar", pa su tako wind-surferi svakodnevna slika na moru ispred Ruskamena. Ljetni maestral svojom snagom zadovoljit će kako one iskusnije surfere, tako i početnike.

Rafting na rijeci Cetini
Rijeka Cetina jedna je od najljepših i ekološki najčišćih rijeka u Hrvatskoj. U svom donjem toku prema prije ušća kod Omiša Cetina je vremenom stvorila predivan kanjon koji je u većem dijelu potpuno nedostupan za pješake. Uski kanjon stvara idealne uvjete za rafting, koji u posljednjih nekoliko godina postaje jedan od najatraktivnijih sadržaja u Dalmaciji.
Izleti iz Omiša na otok Brač i otok Hvar
Iz Omiša postoji mogućnost priključivanja jednodnevnim izletima prema otocima Braču i Hvaru. Izletnički brodovi polaze sa privezišta u Omišu kroz jutro, a u cijenu izleta uključeni su prijevoz, ručak, aparitiv, kupanje na nekoj od predivnih otočkih plaža te razgledanje kulturno-povijesnih znamenitosti, naravno u ovisnosti koju od tura odaberete.
Split

Split (Aspalatos, Spalatum, Spljet, Split... kako se naziv grada mijenjao od antičkih vremena do danas), drugi je najveći grad u Hrvatskoj i središte dalmatinske regije. Stari je grad izgrađen oko zaljeva zaklonjenog od otvorenog mora visokim poluotokom na južnoj strani. Otvoreno more pred Splitom prepuno je otoka prema kojima vode stalne trajektne veze. Cijela zapadna strana poluotoka preuređena je u park-šumu, a industrijska postrojenja, brodogradilište, kamenolomi i teretna luka su smješteni na pristojnoj udaljenosti na sjevernoj strani poluotoka. Visoke obalne planine izdižu se iznad plavetnila mora i daju upečatljiv okvir vizuri grada.

Makarska

Makarska je privlačan gradić u središtu makarske rivijere ili 50-kilometarskog obalnog poteza u podnožju planine Bikovo, najviše planine Mediterana (1762 m). Strma i gola planinska gromada spušta se do obale tvoreći niz klisura i litica, spuštajući se do mora i niske prekrasnih šljunčanih plaža. Podnožje planine zaklonjeno je od oštrih vjetrova i prekriveno borovom šumom, mediteranskim raslinjem, maslinicima i voćnjacima. Prekrasno prirodno okružje idealno je za plivanje i pješačenje, tako da nije neobična dugogodišnja tradicija ove turističke regije. Rat u bivšoj Jugoslaviji poremetio je priliv turista, tako da je osim u mjesecima visoke sezone područje slabo posjećeno. Makarska je najveći grad u okolici i predstavlja dobru bazu za istraživanje obale i Bikova. Grad je smješten u prirodnoj luci između rta Osejava i poluotoka Sv. Petar na sjeverozapadu, a krajolikom dominira planina iznad grada. Putovi i staze kojima je ispresijecan planinski masiv privlače brojne planinare, dok se oni manje skloni avanturi mogu odmarati na plaži i promatrati igru svjetla i sjene na pukotinama stijene.

Park prirode - Biokovo
Park prirode Biokovo jedan je od najljepših destinacija na Jadranu. Planina Biokovo okomito se uzdiže iznad grada Makarske i penje do gotovo 2000m. Nestvaran prirodni scenario, kombinacija blizine mora i visoke planine privlače brojne posjetioce, koji mogu uživati u jednodnevnim ili višednevnim posjetima Biokovu.
Otok Brač

Otok Brač jedan je od najvećih otoka na Jadranu. Duga i bogata povijest otoka seže sve do pretpovijesnih dana, o čemu svjedoče brojni povijesni lokaliteti. Otok nudi niz turističkih atrakcija, da nabrojimo samo neke. Pustinja Blaca, redovnička pustinja u unutrašnjosti otoka, postupno je izgrađivana. U samom početku pustinjaci su naselili pećine, i kasnije započeli graditi nastambe u okolici. Godine 1551. redovnici s kopna našli su zaklon u Blacama, bježeći pred Turcima. U Blacama je živjela cijela generacija pustinjaka, te uspjela očuvati vlastite običaje i kulturu. Posljednji svećenik i astronom iz Blaca, Don Niko Miličević, preminuo je 1963. godine. Ostatak ove zanimljive priče možete čuti od vaših vodiča u Blacama.

ZMAJEVA SPILJA (DRAKONJINA PREĆINA) – Najveću zagonetku predstavlja pravo vrijeme nastanka ovog jedinstvenog primjera pećinske umjetnosti. Na glavnom je reljefu prikazana borba između dobra i zla.
VIDOVA GORA – S visine od 778m pruža se prekrasan pogled na susjedne otoke i talijansku obalu
MUZEJ OTOKA BRAČA U ŠKRIPU
BOL – Poznata plaža Zlatni rat privlači svake godine na tisuće turista.
SUPETAR – U trenutku kad se iskrcate na otok, otkrivaju se sve njegove ljepote: čisto more, kilometri plaža okruženih borovima i pravo mjesto za odmor i zabavu. Supetar je ekonomski, kulturni i turistički centar otoka Brača.

Međugorje
Međugorje je jedno od najpoznatijih katoličkih svetišta u svijetu, smješteno u blizini grada Čitluka, u južnom dijelu Bosne i Hercegovine . Broji oko 4300 stanovnika, a postalo je poznato kroz ukazanja Djevice Marije, koja se kao fenomen počela javljati 1981 . godine. Od tada je ovo hercegovačko mjesto, uz Sarajevo , jedan od naših najposjećenijih turističkih centara, koje godišnje obiđe oko milion katolika iz cijelog svijeta. Za razliku od marijanskog svetišta u francuskom Lourdesu , koji je sa šest miliona turista-vjernika postao pravi komercijalni raj za domaće ugostitelje, međugorsko svetište je još uvijek zadržalo svoj prvotni šarm, u kojem hodočasnici nalaze mir u vjeri. Centar okupljanja u Svetištu kraljice mira, kako se međugorsko svetište službeno zove, je crkva sv. Jakova u centru mjesta.
Dubrovnik

Tek nekoliko gradova u svijetu može se pohvaliti da predstavlja ideal veći od samog sebe, a Dubrovnik je definitivno jedan od njih. Masivne gradske zidine uspjele su zaštititi grad tijekom sedam stoljeća i uspješno odolijevati brojnim agresorima. Široka popločana ulica, Stradun, okružena je trgovinama, kafićima, crkvama i palačama, omogućuje rijetko spajanje trgovine, užitka i vjerskog osjećaja u živost gradske vreve. Skulpture smještene na gradskim pročeljima i javnim zgradama pružaju umjetnički doživljaj povijesnog naslijeđa svakome tko samo uputi pogled. Način na koji gradske zidine istovremeno poništavaju i nadopunjuju more, nebo i planine jedinstven je argument koji ide u prilog ljudskom djelovanju u prirodi.

Trogir

Područje Trogira i Segeta sa druge strane Kaštelanskog zaljeva poznato je kao grčka i rimska naseobina, i to iz vrlo razumljivih razloga. Danas su na tim mjestima izgrađeni novi gradovi, i svakim su danom sve napučeniji ljudima koji žele uživati u istim stvarima kao i prvi doseljenici. Blaga mediteranska klima i raslinje i plodno tlo u Kaštelima čine ovo područje „hrvatskom Kalifornijom“. No, kako ne bi sve ispalo tako idilično, u posljednjih je 50-ak godina području istočnih Kaštela sagrađen cijeli niz postrojenja cementne, metalne, kemijske i brodograđevne industrije, tako da je veliki dio ovog područja za turizam zauvijek izgubljen. Zapadni dio regije sa centrom u Trogiru upisan je u UNESCO-v registar kulturne baštine i nudi niz sadržaja za odmor, zabavu, sport i rekreaciju. Trogirska rivijera (Trogir- Seget- Marina - Okrug) područje je blagih klimatskih uvjeta i bogate vegetacije, sa nizom pitoresknih otočića, malim ribarskim selima i skrivenim šljunčanim plažama, bogatim kulturnim naslijeđem i zanimljivom arhitekturom te modernim hotelskim i ugostiteljskim sadržajima za odmor, rekreaciju i zabavu tijekom zimskih i ljetnih mjeseci. Svaki će gost sigurno uživati u tradicionalnoj gostoljubivosti domaćih ljudi, dalmatinskim specijalitetima, ribarskim noćima i festivalima folklora, te koncertima klasične glazbe u okruženju srednjovjekovnog grada.